דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

יחידת הרשתית

רשתית העין היא השכבה הדקה שנמצאת בחלקה הפנימי של העין. לרשתית תפקיד חשוב בהעברת התמונה של העולם החיצוני למוח. לכן, לפגיעה ברשתית משמעות כבדת משקל. בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשות הן בהדמיית הרשתית והן בדרכי הטיפול.

ביחידת הרשתית צוות של מומחים שהוכשרו במרכזים מובילים בחו"ל ומטפלים במכלול מחלות וניתוחי הרשתית. במרפאה ובחדר הניתוח מתבצעים טיפולי לייזר למגוון מחלות, כמו גם ניתוחי רשתית וזגוגית במקרים של היפרדות רשתית, דימום בזגוגית, פציעות וחבלות עיניים, חסימות כלי דם, ניוון רשתית מזיקנה וסיבוכי סכרת.
יחידת הרשתית בשערי צדק מצוידת במכשירים מהמתקדמים בעולם על מנת לאבחן ולטפל מחלות רשתית.
לדוגמא, מכשיר ה-OCT (אופטיקל קוהרנס טומוגרפי) מאפשר לראות את כל השכבות של הרשתית, לאבחן הפרעות ולבדוק את יעילות הטיפול.
שלושה מכשירי OCT נמצאים במרפאתנו ומאפשרים לראות את הכלי דם העדינים של הרשתית ללא צורך בהזרקת חומר להדמיית כלי הדם, טכנולוגיה מהפכנית שבה משתמשים כיום במרכזים בודדים בלבד.
מכשיר OCT נוסף מחובר למיקרוסקופ בחדר הניתוח ומאפשר למנתח לעקוב בזמן אמת ובדיוק רב אחר מצב הרשתית.
מכשיר האולטרה-סאונד, מהמתקדמים בעולם ומופעל על ידי רופא מומחה בתחום הזה, מאפשר למומחה הרשתית לקבל החלטות מושכלות במקרים של חשד לגידולים או כאשר לא ניתן לראות את הרשתית.

באגף המחקר ביחידת הרשתית מתבצעים מחקרים שנועדו לשפר את הבנתנו את מחלות הרשתית וכן משתתפים במחקר קליני בתרופות חדישות שעדיין אינן משווקות.

בעיות נפוצות ברשתית

ניוון מקולרי: מצב בו נפגעים חלקים חיוניים במקולה (מרכז הרשתית). זוהי הסיבה השכיחה ביותר לאבדן ראייה באנשים מעל גיל 50. אמצעי ההדמייה הנמצאים במפראתנו עוזרים למומחי הרשתית לאפיין באופן מדויק את המחלה.
במקרה של צמיחת כלי-דם פתולוגי הגורם לירידה חריפה של הראייה, הבעיה תטופל בזריקות לתוך העין. בשערי צדק, מדי חודש, מאות מטופלים מקבלים הזרקות תוך-עיניות על ידי צוות המוכשר לכך.

חור מקולרי. חור המתפתח במרכז הרשתית (המקולה). גוף הזגוגית, הנוזל הממלא את חלל העין (הג'לי) מצטמק ומושך את הרשתית. כתוצאה מכך נוצר חור באזור הדק ביותר של הרשתית, המקולה. ברוב המקרים הבעיה תטופל על ידי ניתוח שבמהלכו מוציאים את הזגוגית מתוך העין וממלאים את חלל העין בגז מיוחד התומך בשולי החור ומאפשר לו להיסגר. הגז נעלם כעבור כשבועיים ובזמן זה החור נסתם באופן טבעי. מכשירי ה-OCT, במרפאה ובחדר הניתוח מאפשרים מעקב צמוד ומדוייק בכל שלבי המחלה והטיפול.

סוכרת: הפרעות בכלי הדם של הרשתית הנגרמים כתוצאה מסוכרת יכולים לגרום לבצקת במקולה. הטיפול בבצקת נעשה באמצעות זריקות או לייזר. חולי סוכרת סובלים לעיתים מצמיחת כלי דם חדשים מהרשתית לתוך הזגוגית הגורמים לדימומים בזגוגית ולמשיכת הרשתית. אבחנה מוקדמת יכולה למנוע צורך בהתערבות כירורגית ברשתית. על מנת למנוע החמרת הסוכרת בעין,המומחים בשערי צדק עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם רופאים מקצועיים במקצועות אחרים במוסד וכן עם רופאים בקהילה.

סיבוכים של קוצר ראייה גבוה: לעיתים קוצר ראייה מלווה בחורים ברשתית או בהתפתחות כלי דם לא תקינים.

דימומים תוך-עיניים: הנגרמים למשל כתוצאה ממחלת הסוכרת או טראומה. כשיש דימום תוך עיני שאינו נספג המטופל יאלץ לעבור ניתוח להוצאת הדם שהצטבר בזגוגית.

היפרדות הרשתית או קרעים ברשתית :(PVD)בדרך כלל הבעיה מתגלה אצל אנשים בשנות החמישים והשישים לחייהם בעקבות שינויים ביוכימיים בגוף הזגוגית - הנוזל הממלא את חלל העין. לעיתים הזגוגית מצטמקת כתוצאה מהתייבשות הנוזל. התופעה מאופיינת בדרך כלל בהופעת כתמים הנראים בשדה הראייה או טשטוש הראייה. אחוז קטן מהאנשים עם השינויים הללו יסבלו מקרע ברשתית או היפרדות של הרשתית. גילוי הבעיה בזמן מאפשר טיפול לא פולשני בלייזר. הזנחת הבעיה עלולה להוביל להיפרדות הרשתית ואיבוד הראייה כתוצאה מכך. במקרה כזה יידרש ניתוח מורכב לתיקון הרשתית והחזרתה למקום.

ממברנה אפירטינלית :(ERM)קרום המתפתח וצומח על פני הרשתית באזור המקולה ועלול לגרום להפרעות בראייה. מומלץ לבצע ניתוח להסרת הקרום אם הוא גורם לירידה משמעותית בראייה. ניתוח כזה הינו עוד דוגמה בה כשרונם וניסיונם של המנתחים חייבים להשתלב עם אמצעים טכנולוגיים מהשורה הראשונה בכדי להעלות את סיכויי ההצלחה.

סיבוכים בניתוח הקטרקט: לעיתים רחוקות קורה שבמהלך ניתוח קטרקט (ירוד) העדשה נופלת לחלל הזגוגית. במקרה זה יש צורך בניתוח נוסף אשר בו מוציאים את הזגוגית ולאחר מכן את העדשה שנפלה לחלל האחורי של העין. מקרים אלו מדגישים את חשיבות הטיפול בכל מיני בעיות עיניים במרכז מוביל, בו מצטיינים רופאים בתחומים שונים.