הכירו: המחלקה לרפואה דחופה בשערי צדק

המחלקה לרפואה דחופה (מיון)

המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי שערי צדק משרתת את תושבי ירושלים והסביבה והיא המחלקה הפעילה בעיר. מספר הפניות למחלקה עולה כל שנה.

את המחלקה מאיישים כל יום עד חצות הלילה רופאים בכירים בעלי התמחות ברפואה דחופה או ברפואה פנימית. לעיתים קרובות הצוות הבכיר עובד אף עד שתיים או שלוש לפנות בוקר בשל עומס המטופלים.
הרופאים מוכשרים לטפל בכל סוגי הפגיעות והבעיות ושמים דגש על מתן יחס אישי למטופל ולבני משפחתו.
בנוסף יש במחלקה מתמחים ברפואה פנימית, רפואה דחופה, כירורגיה, אורתופדיה, גינקולוגיה ועוד המטפלים בחולים תחת ההשגחה וההנחיה של הסגל הבכיר. גם חולים עם בעיות אף-אוזן-גרון פה ולסת ובעיות עיניים זוכות אצלנו למענה במסגרת מרפאת חוץ. בשערי צדק פועלת יחידת שבץ המורכבת הצוות רופאים נוירולוגים וניורורדיולגים, ומעניקה טיפול תרופתי וצינתורי למקרי השבץ. לצוות המלר"ד הכשרה ייחודית, לזיהוי מהיר של מקרי שבת מוחי, כי במצבים כאלו כל דקה קובעת.
 
המחלקה לרפואה דחופה בשערי צדק ייחודית בקרב בתי החולים בישראל:
הצוות הרפואי והסיעודי המנוסה מעניק טיפול מסור ויוצא דופן עם יחס חם מאוד. אנשי הצוות פועלים מתוך ראות המטופל כשלם ויודעים, על פי ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הפיזית כמו גם בעזרת בדיקות מעבדה שנעשות במחלקה, אם המטופל זקוק לאשפוז או להשתחרר לביתו. עמיתים מתחומי מומחיות שונים יזומנו לייעוץ בהתאם לצורך.
במחלקה פועל צוות רפואי ייעודי שמטפל בחולים המיועדים לאשפוז טרום אושפזו. לפי התפיסה הטיפולית של שערי צדק לא מעבירים מטופל לאשפוז טרם התפנתה מיטה במחלקה הרלוונטית, ולכן לעיתים מטופלים שוהים במחלקה לרפואה דחופה מעבר לזמן הנדרש. בדיוק לשם כך הוקם הצוות הייעודי, לטיפול המאושפזים במלר"ד היוצר רצף טיפולי בחולה וממשיך את הבירור והטיפול כאילו המטופל נמצא במחלקת אשפוז.
 
חשוב לדעת: המחלקה לרפואה דחופה אינה הכתובת לקבלת טיפול מרופא מומחה כפתרון לזמן המתנה ארוך בקופת החולים וכן אינה הכתובת לביצוע מהיר של כל הבדיקות הדרושות לשם אבחון בעיות שאינן אקוטיות.
 
במחלקה לרפואה דחופה מספר אזורי טיפול. אחות טריאז' תנתב את המטופלים לאזורים השונים בהתאם למצבם הקליני.
אגף המהלכים שנמצא בכניסה למחלקה, מיועד לחולים אמבולטוריים שעונים על מספר קריטריונים רפואיים. כ-20% מהמטופלים נבדקים באגף הזה.
היחידה לרפואה דחופה גינקולוגית נמצאת גם כן באגף המהלכים. צוות היחידה מורכב מאחות, טכנאי אולטרסאונד וגינקולוג שנמצאים ביחידה משמונה בבוקר ועד חצות הלילה. בלילות היחידה פועלת במתכונת מצומצמת.
באזור המרכזי של המחלקה מתקבלים כל שאר המטופלים – פנימית, כירורגיה, אורתופדיה, אורולוגיה וכו' - בחלוקה לפי הצרכים הרפואיים של כל מטופל (למעט מטופלים עם בעיות עיניים או בעיות אף-אוזן-גרון שמתקבלים במסגרת מרפאת החוץ או המחלקה הרלוונטית).
 
מטופלים אשר מסיבות קליניות לא מתאימים לטיפול באגף המהלכים אך לא חייבים לשגב במיטה יטופלו על ידי רופא ואחות באולם ההמתנה החיצוני.
רוב המטופלים משוחררים לביתם בתום הטיפול במחלקה, ורק 3% מהם חוזרים לאחר 72 שעות. עובדה זו מעידה יותר מכל על איכות הטיפול ושביעות רצון המטופלים מהשירות הרפואי שניתן להם במחלקה.

 מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי על פעילות המלר"ד בבית החולים