טיפול חדשני עשוי לדחות את הצורך בהשתלת ריאה בחולי COPD

 

 

טיפול חדש שנכנס לאחרונה למכון הריאות במרכז הרפואי שערי צדק, בוצע לראשונה במטופלת שנמצאת ברשימת המתנה להשתלת ריאה. 
אילנה בן-דרור, חולת COPD, סבלה זה 7 שנים מירידה משמעותית בתפקוד הכללי. היא מרותקת לכיסא גלגלים רוב הזמן ומטופלת בחמצן 24 שעות ביממה. עקב חומרת מחלתה, היא נמצאת ברשימת ההמתנה להשתלת ריאה. 
אילנה חלמה שוב ושוב על היום בו תשוב לטייל ולהיות מסוגלת לבצע פעולות פשוטות מבלי להזדקק לחמצן. פעולה חדשנית שנעשתה לאחרונה במכון הריאות במרכז הרפואי שערי צדק, בראשות פרופ' גבריאל איזביצקי, עשויה לתת לה תקווה ולחסוך את הצורך בניתוח השתלת ריאה.

בתמונה: אילנה בן-דרור ופרופ' גבריאל איזביצקי  כ- 48 שעות לאחר הניתוח.

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) או 'נפחת ריאות' גורמת לחסימה של הסמפונות ולהרס של רקמת הריאה. מטופלים הסובלים ממנה, מאבדים בהדרגה את תפקוד הריאה בקצב מהיר פי שתיים ויותר לעומת אנשים בריאים. 
הטיפול החדשני נעשה על ידי שימוש בסלילי RePneu, העשויים מחומר זוכר-צורה שנקרא Nitinol, הנפוץ בשתלים רפואיים כגון תומכנים לבביים. הסלילים מוכנסים לריאות באמצעות ברונכוסקופ, ללא צורך בפתיחת בית החזה. לאחר הכנסתם לנתיבי האוויר, הסלילים מכווצים בעדינות את רקמת הריאה הפגועה שמקיפה אותם ומקבעים את נתיבי האוויר הקטנים במצב פתוח.  
פרופ' איזביצקי מסביר: "למרות שמדובר במטופלת עם מחלה מתקדמת ותפקוד ריאתי מאוד נמוך, הוחלט בשיחה משותפת לבצע את הטיפול החדשני הזה. לפני כחודשיים השתלנו 10 סלילים בריאה הימנית וכבר כעבור מספר ימים אילנה הייתה מסוגלת לקום מכיסא הגלגלים וללכת מרחקים קטנים. בדיקת תפקודי הריאות שביצענו לפני הניתוח האחרון הדגימו שיפור. כמו כן, המטופלת כבר הצליחה ללכת כ- 150 מטר, להתלבש לבד ולעשות פעולות שהיא כבר שנים לא יכלה לעשות. אילנה אומרת: " אני חוזרת ליהנות מהחיים". השבוע השתלנו סלילים בריאה השמאלית. הניתוח צלח והוא עשוי לסייע לה לתפקד ללא צורך בהשתלת הריאה בשנים הקרובות. אנו מקווים שעל ידי פעולה זו נצליח לדחות בכמה שנים, אולי אפילו לבטל לחלוטין את הצורך בהשתלת ריאות."