דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ביקורי מרפאה

רעד ראשוני – רעד ראשוני הינה הפרעה שכיחה מאוד. רוב הלוקים בהפרעה זו אינם פונים לעזרה רפואית או שאינם מופנים לנוירולוג מתחום הפרעות התנועה. חלק גדול מהחולים אינם זקוקים לטיפול כי הרעד לא מפריע להם ברמה התפקודית. עם זאת, בחלק מהחולים הרעד מגביל אותם בעיסוקים שונים או גורם להם למבוכה חברתית. חולים אלו יכולים לקבל מענה: תרופתי או במקרים של רעד חמור והיעדר תגובה לטיפול התרופתי – השתלת מערכת קיצוב מוחי (DBS).

תסמונת טורט – מחלה שמתבטאת בטיקים (קוליים ומוטוריים) ולרוב גם תחלואה פסיכיאטרית, ראשונית או משנית להפרעה הנוירולוגית. רוב הלוקים בתסמונת טורט סובלים בעיקר בעשור השני לחייהם והתסמינים פוסקים או יורדים בעוצמתם לאחר גיל ההתבגרות.

הידרוקן עם לחץ תקין (normal pressure hydrocephalus – NPH) – תסמונת שמתבטאת בהפרעת הליכה ויציבות, ירידה קוגניטיבית והפרעה בשליטה על סוגרי השתן ועדות בהדמיה מוחית לריבוי נוזל מוח (CSF). מדובר בהפרעה ברת-טיפול שהינה בתת-אבחון או שהאבחון של המחלה נעשה מאוחר מדי. הגורם לריבוי הנוזל לא ברור לגמרי אך עודף הנוזל בחללי המוח הוא זה שיוצר את סימני המחלה. הטיפול ב-NPH הינו השתלת מערכת ניקוז חדרית-צפקית אשר מנקזת באופן רציף את הנוזל המיותר מהמוח. 

דיסטוניה – מחלה שבה איבר בגוף מקבל עיוות ולצד הפגיעה האסתטית ייתכנו תסמינים מלווים כגון רעד או תלונות כגון כאב. דיסטוניה יכולה להיות מוגבלת לאיבר אחד (לדוגמה, צוואר או יד), לפלג גוף אחד (המי-דיסטוניה) או שיכולה להיות כללית. הגורם יכול להיות גנטי, משני למחלה מסויימת (למשל תסמונת פרקינסונית) או לתרופות מסויימות אך בחלק גדול של המקרים, הגורם אינו ידוע.