גלאוקומה - הגנב השקט של הראיה

כ-8 מליון אנשים בעולם עיוורים בשל מחלת הגלאוקומה. 

הסיבה לעיוורון הוא לחץ תוך עיני גבוה אליו חשוף עצב הראיה. הלחץ הגבוה גורם לירידה הדרגתית בראיה ועלול להוביל לעיוורון מלא.

גלאוקומה נקראת הגנב השקט של הראיה כי הלחץ הגבוה בדרך כלל לא גורם לכאב , ותהליך אובדן הראיה נעשה "בשקט" ללא ידיעת החולה . חולה הגלאוקומה לא מודע למחלתו ולא מטפל בה עד למצב של נזק חמור ובלתי הפיך לראיה. 

גלאוקומה היא מחלה ששכיחותה עולה עם הגיל. לאנשים מעל לגיל 40 הסיכון לגלאוקומה הוא  2%, ומעל לגיל 80 לאחד מכל עשרה אנשים יש גלאוקומה. 

אנשים שיש להם קרוב משפחה עם גלאוקומה נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בגלאוקומה.


 

כיצד עולה הלחץ התוך עיני?

העין שלנו היא כדור סגור המכיל נוזל,

ישנו אזור בעין המייצר נוזל חדש הזורם אל תוך העין,  וישנה מערכת ניקוז שתפקידה לאפשר לנוזל לצאת מהעין. 

בחולי הגלאוקומה מערכת הניקוז לא עובדת היטב ולכן עולה הלחץ התוך עיני. 

 

הבשורה הטובה היא שיש לגלאוקומה טיפול ! 

מטופל שמגיע עם לחץ תוך עיני גבוה, עובר סדרה של בדיקות בכדי להעריך את דרגת הנזק שנגרם לעצב הראיה, ולאפשר את בחירת הטיפול המיטבי עבורו. 

הבדיקות כוללות בין השאר :

בדיקת שדה ראיה אשר מעריכה את הראיה ההיקפית בכל עין (ראיית ההיקף היא שנפגעת ראשונה בחולי הגלאוקומה בדר"כ). 

OCT  -צלום של עצב הראיה . המעריך את דרגת הנזק לעצב. 

קיימים מספר מכשירים לביצוע כל אחת מהבדיקות הנ"ל, ביחידת הגלאוקומה בשערי צדק עומדים לרשות המטופלים מגוון מכשירים וטכניקות (כולל החדישים ביותר ) המאפשרים לבחור את המכשור האופטימלי עבור כל מטופל * (ראה פירוט מטה ) 

לאחר אבחון של דרגת ומאפייני הגלאוקומה בכל מטופל, מוצע למטופל טיפול המתאים עבורו.

קיימים סוגי טיפולים שונים לגלאוקומה: 

טיפול תרופתי: טיפול בטיפות ולעיתים גם בכדורים. הטיפול הוא יומיומי וקבוע. כלומר זהו טיפול כרוני,  ובדומה לטיפול בשאר המחלות הכרוניות (יתר לחץ דם סכרת וכדומה) יש להתמיד בטיפול לטווח ארוך. 

טיפול בלייזר: קיימים מספר סוגי טיפולים בלייזר המותאמים לסוג  הגלאוקומה של המטופל. ישנם טיפולים שהינם חד פעמיים (LASER IRIDOTOMY) , וקיימים טיפולים שהאפקט שלהם נמשך כמה שנים ולאחר מכן יש לחזור עליהם (ALT, SLT ). ביחידת הגלאוקומה בשערי צדק ניתן לבצע את כל סוגי טיפולי הלייזר (כולל טיפולים שבעבר היו מבוצעים בעיקר באופן פרטי ולא היו זמינים ברב בתי החולים)

טיפול ניתוחי : 

בניתוח של חולי הגלאוקומה אנו בונים מערכת ניקוז חלופית במקום מערכת הניקוז הטבעית שאינה יעילה . מערכת הניקוז החדשה מאפשרת לנוזל לצאת מהעין, מורידה את הלחץ ומפסיקה את הנזק שנגרם לעצב הראיה.  

קיימים מספר סוגי ניתוחים לגלאוקומה , הניתוחים מבוצעים בדרך כלל בהרדמה מקומית (הרדמה של העין בלבד), והם מיועדים למטופלים שבהם לא ניתן היה לאזן את הלחץ טיפול תרופתי או עם טיפול בלייזר . 

לפני כשנה החלו לבצע בישראל ניתוח גלאוקומה  חדשני שבו מושתלת לעין צינורית זעירה המאפשרת יציאת נוזל מהעין והורדת הלחץ התוך עיני. הצינורית  הזעירה (אורכה 6 מילימטר) עשויה מחומר גמיש המתאים בהרכבו לעין ,המטופל אינו חש בה , ומי שמביט בעין המנותחת אינו רואה אותה . 

ניתוח השתלת הצינורית (הנקראת צינורית XEN) מבוצע במספר מצומצם של מרכזים רפואיים בישראל. 

מספר ההשתלות הגדול ביותר בישראל נעשה במרכז הרפאי שערי צדק בירושלים שהוא המרכז בעל הניסיון הרב והעשיר ביותר בביצוע ההשתלה . 

פרטים לגבי ניתוח צינורית ה XEN  , והדגמה של הצינורית ניתן לראות בסרט המצורף. **

את ניתוחי השתלת הצינורית בשערי צדק ניתן לבצע באופן ציבורי , כלומר במינון מלא של מדינת ישראל. והמטופל אינו נדרש לתוספת תשלום כלשהי עבור רכישת הצינורית. 
 

פרטים נוספים לגבי ניתוח השתלת הצינורית וכן בדיקות ויעוץ לגבי מחלת הגלאוקומה, 

 ניתן לקבל ביחידת הגלאוקומה במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים .


*  שדות ראיה בשערי צדק : שדה ראיה ממוחשב HUMPHERY PERIMETRY , שדה ראיה ידני GOLDMAN PERIMETRY  (אופציה מועדפת לבדיקה בילדים ובמטופלים עם קושי בבדיקה התובעת ריכוז גבוה לאורך זמן)

* OCT  בשערי צדק : CANON HS100, ATLANTIS DRI TOPCON, HEIDELBERG SPECTRALIS