כאב ראש הוא תלונה מאוד נפוצה. מעטים האנשים שלא חוו כאב ראש אי פעם בחייהם, אך טווח החומרה  של כאבי ראש באנשים שונים הוא מאוד רחב, מארועים נדירים שאינם משפיעים באופן משמעותי על חיי החולה, ועד כאבי ראש יומיומיים הגורמים לפגיעה קשה בתפקוד ובאיכות החיים. 

בבית החולים שערי צדק קיימת מרפאה רב-תחומית המיועדת באופן ספציפי לאבחון וטפול בחולים עם כאבי ראש מסוגים שונים. צוות המרפאה כולל רופאים שעברו הכשרה בתחום כאבי הראש במרכזים רפואיים גדולים בארה"ב ובארץ. בנוסף אנו משתפים פעולה עם רופאים ואנשי מקצוע מתחומי התמחות שונים, כמו רופאי עיניים, אף אוזן וגרון, מומחים להפרעות שינה, פסיכולוגים, דיאטניות, ורופאי שיניים, על מנת לתת מענה לחולים עם הפרעות הקשורות לתחומים אלה וגורמות, או מחמירות, כאבי ראש. 

יחידת כאבי הראש בשערי צדק מורכבת ממרפאה לחולים אמבולטוריים, וממיטות אשפוז לחולים קשים הזקוקים לטפול אינטנסיבי בכאב ראש כרוני.  בנוסף, נפתח בקרוב יחידת אשפוז יום לטפול בחולים עם כאבי בתרופות במתן תוך ורידי. 

במרפאת כאבי הראש בשערי צדק אנו מטפלים בכל הסוגים של כאבי הראש. החולה עובר תחילה הערכה מקיפה שמטרתה להגיע לאבחנה מדויקת של כאב הראש והמחלות או ההפרעות הנלוות לו. לאחר מכן נקבעת לחולה תכנית טיפולית הכוללת לא רק טפול תרופתי בכאב והתסמינים הנלווים לו, אלא גם יעוץ לגבי אורח חיים שיפחית את תדירות כאבי הראש, והפניה למומחים נוספים לטפול בהפרעות הנלוות.  

הטיפולים המוצעים במרפאתנו כוללים:

1. טיפולים תרופתיים לכאב החריף וכן טיפולים מניעתיים, כולל החדשים ביותר, כמו נוגדנים לחלבון (CGRP) calcitonin gene related peptide.   

2. טיפולים בהזרקות של חומרי אלחוש מקומי לעצבי הגולגולת, שהם מאוד יעילים בטפול בהתקף ממושך של כאב ראש, שאינו מגיב לטפול תרופתי. 

3. טפול בטוקסין הבוטולינום בהזרקות לפנים, לראש ולצוואר אשר הוכח כיעיל בחולים עם מיגרנה כרונית. 

4. טפולים בגריה חשמלית  (neurostimulation) של העצב הטריגמינלי להתקף חריף של מיגרנה.  

סיכום
בנוסף, יש לזכור שכאבי ראש עשויים להיגרם מסיבות רבות נוספות הקשורות למחלות של הסינוסים, עיניים, לסת, המפרק הטמפורו-מנדיבולרי temporo-mandibular joint (TMJ) , העורקים הרקתיים, ועוד, כמו גם ממחלות של כלי הדם המוחיים והמח עצמו. הגעה לאבחנה מדויקת, בעזרת הבנה של מהלך המחלה,  בדיקה מקיפה של החולה, ובמקרי הצורך, בדיקות הדמיה כמו  CT או  MRI ובדיקות מעבדה מתאימות, היא חיונית לקביעת הטפול המיטבי לחולה.   בעזרת גישה זו אנו מצליחים להפחית במידה משמעותית את כאבי הראש של מרבית החולים, ולשפר את איכות חייהם.