דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

המרכז למניעת גידולים

אודות

סרטן המעי הגס הינו אחד הגידולים השכיחים ביותר בנשים ובגברים. פעמים רבות, הגידול הינו תוצאה של תהליך ממושך של שינוי ברירית תקינה של המעי, ההופכת לפוליפ ובהמשך לגידול סרטני. בניגוד לגידולים רבים אחרים, בהם המונח "גילוי מוקדם" מתייחס לגידול סרטני בשלביו המוקדמים, תכניות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מיועדות גם לגילוי והסרה של פוליפים במעי, הנחשבים לנגע טרם ממאיר. כלומר, כאן הגילוי המוקדם הוא לפני התפתחות הסרטן.
כיום, ישנה המלצה לבדיקות סקר למניעת גידולים במעי הגס באוכלוסיה הכללית, ובמיוחד בקרב אוכלוסיות בסיכון מוגבר.


במערך הגסטרו-כירורגי במרכז הרפואי שערי צדק, הוקם המרכז למניעת גידולים, שבו כל מטופל עובר הערכה לגורמי סיכון תוך התייחסות לממצאי הבדיקות האישיות שלו ולסיפורו המשפחתי. בהתאם להערכה זו, המבוצעת בשיתוך פעולה של גסטרואנטרולוגים וגנטיקאים, ניתנות המלצות להמשך בירור לפי הצורך.


חשוב לציין כי כיום ידועים מספר סינדרומים גנטיים הקשורים לעליה בשכיחות גידולים במעי הגס. לזיהוי סינדרומים אלו חשיבות גדולה שכן תתכן עליה בגידולים נוספים מחוץ למעי הגס, ובמידת הצורך, יתכן ויש צורך בהשלמת בירור לשאר בני המשפחה.
לחילופין, פניה למרפאת הגילוי המוקדם לאחר גילוי מספר פוליפים יכולה גם למנוע בירורים מיותרים הכרוכים בבדיקות ודאגות שאינם בהכרח נחוצים.