דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הכנה נפשית לניתוח

התמודדות נפשית עם ניתוח

את המונח ניתוח מגדיר המילון כפעולה רפואית פולשנית לשם הטבת מצבו הרפואי של המנותח. בגוף ההגדרה טמונים שני הקטבים ביניהם נמצא המנותח בתקופת הניתוח מבחינה רגשית: כאב מול תקווה, פחד מול פתרון, חודרנות מול צמיחה.
מטרתנו בדפי ההסבר האלה לנסות למפות את ההיבטים הנפשיים שלפעמים מתעוררים סביב ניתוח על מנת לאפשר הכנה נכונה שתמנע העצמת רגשות שליליים ותגביר את היכולת לגייס כוחות ולהתמודד בצורה הטובה ביותר עם אירוע זה.

לעתים מנותחים מעדיפים לעצום עיניים ולהתעלם מפחדים ומחששות לפני ניתוח. זהו תהליך טבעי ומנגנון הגנה ידוע. מטרתנו אינה לשבור מנגנון זה על ידי הצגת היבטים שליליים אלא לספק מקום ומסגרת לכל הסוגיות שעשויות לעלות סביב ניתוח, ואולי גם פתרונות וטיפים, על מנת לעבור את התקופה של הניתוח בצורה הטובה ביותר.
חשוב לציין כי כל אדם הוא ייחודי, וחווייתו ייחודית! לא כל אדם יחווה כל סוגיה שתוזכר, בין אם שלילית ובין אם חיובית, ולכל אדם כוחות התמודדות שמתאימים לו.

במרכז מחלות מעי דלקתיות (IBD) במערך הגסטרו-כירורגי של שערי צדק קיים שירות פסיכולוגי רפואי המספק מענה לצרכים הנפשיים הקשורים במחלה.
התערבות פסיכולוגית רפואית מבוססת על התפיסה שבכל אדם מצויים הכוחות הפנימיים להתמודדות ולהסתגלות עם התופעות הגופניות והנפשיות הנלוות למחלה. חלק מהאנשים מצליחים לבד, באמצעות ניסוי וטעייה, עם הזמן וההתנסות, למצוא דרכי התמודדות המאפשרים שיפור באיכות החיים ותפקוד מותאם, וחלק יכולים להסתייע בעזרה מקצועית ובטיפול פסיכולוגי. אנחנו מאמינים שגם אלה המוצאים את דרכם לבד יכולים לפעמים להיעזר בייעוץ או בהתערבות במטרה לבחון את עצמם ולהתחזק.